ΚΕΣΥΠ - ΓΡΑΣΕΠ Πειραιά

Κέντρο Συμβουλευτικής Προσανατολισμού
    (ΚΕΣΥΠ) Πειραιά

Στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Πειραιά, λειτουργούν 3 Κέντρα Συμβουλευτικής Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ), το ΚΕΣΥΠ Πειραιά, το ΚΕΣΥΠ Κερατσινίου και το ΚΕΣΥΠ του Πόρου.

Τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης παρέχουν υπηρεσίες εκπαιδευτικής και επαγγελματικής συμβουλευτικής και πληροφόρησης σε όλους τους νέους μέχρι 25 ετών και στους γονείς τους, καθώς και στήριξη των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν τον ΣΕΠ στα σχολεία τους, σε ατομική ή ομαδική βάση, σε θέματα εκπαιδευτικής και επαγγελματικής σταδιοδρομίας.

Το ΚΕΣΥΠ Πειραιά είναι στελεχωμένο με τρεις Υπεύθυνους Συμβουλευτικής Επαγγελματικού Προσανατολισμού και μια Ειδικό Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης. Διαθέτει βιβλιοθήκη με βιβλία και πληροφοριακό υλικό σχετικά με τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

ΚΕΣΥΠ Πειραιά

Ε. Βενιζέλου & Κουντουριώτου 89, Πειραιάς Τ.Κ.: 18532